services3.jpg
SPPUOZE

Zanieczyszczenie powietrza

Smog

Zanieczyszczenie Powietrza

Do niedawna większość osób nie wiedziała co to jest smog, często był mylony z smokiem. Ale czy na pewno Smog nie ma powiązania z legendarnym Smokiem Wawelskim? Czy  jest on dla nas zagrożeniem jak przed laty smoki i inne bestie dla osad i wiosek?

Smog jest połączeniem dwóch angielskich słów: smoke-dym i fog-mgła. Te dwa słowa najlepiej opisują czym tak naprawdę on jest. Powstaje w wyniku zarówno działalności człowieka jak i pewnych czynników przyrodowych. Wyróżnia się dwa główne typy smogu. Smog londyński, który charakteryzuje się wzmożonym występowaniem w zimie, ograniczeniem widoczności do kilkudziesięciu metrów oraz składem, tutaj głównie przeważają pyły, dwutlenki siarki, dwutlenki węgla. Drugim rodzajem jest smog typy amerykańskiego, który charakteryzuje się występowaniem głównie w miesiącach letnich, ograniczeniem widoczności nawet do ok. 1,5km i barwą brązową. Ten smog składa się głównie z gazów.

W Polsce występuje zarówno smog londyński jak i amerykański. Smog jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, powoduje choroby, pogorszenie samopoczucia a nawet może prowadzić do śmierci.

Smog jest z nami od lat, natomiast od kilku zaczęły się walki z powstrzymaniem i zmniejszeniem smogu na całym świecie. Powstały specjalne programy, które pomagają Polakom sfinansować wymiany urządzeń w domu na ekologiczne o mniejszej emisji niebezpiecznych gazów.